21 sie 2012

Warszawa 1945-2012


Dworzec Główny - jedna, jeśli to można tak nazwać, z bardziej pechowych inwestycji końca lat trzydziestych...Marszałkowska w kierunku placu Zbawiciela.Podziurawiona kulami rzeźba Edwarda Wittiga "Ewa" w parku Ujazdowskim.Ruiny dzisiejszej alei Wyzwolenia (w tle widoczne wieże kościoła przy pl. Zbawiciela) i to samo miejsce w 2012.


Archiwalia pochodzą z książki "Warszawiacy" (vide: źródła).

12 komentarzy:

 1. nie widziałem jeszcze tego zdjęcia rozstrzelanej "Ewy".
  trzeba przyznać, że zmienia cały kontekst i robi wrażenie...

  może szkoda, że poddano tę rzeźbę konserwacji, mogłaby być pomnikiem powstania warszawskiego.

  OdpowiedzUsuń
 2. przejechałam sie ostatnio Marszałkowską - od poczatku do końca i jestem przerażona. Ta ulica umiera. Zabite dechami sklepy i punkty usługowe, obdrapane kamienice, brak ludzi na ulicy. Niech bufetowa i jej burmistrz srodmiescia, co to twierdzi, ze w srodmiesciu nie ma miejsca na biede - jeszcze bardziej podniosą czynsze sklepów i mieszkań, wtedy w srodmiesciu na pewno nie bedzie biedaków - bo wymrą z głodu. Tam nawet nikt nie zakłada aptek ani sklepow z komorkami - tam jest nędza.

  OdpowiedzUsuń
 3. A do tego niech jeszcze zamkną parę kilometrów co bardziej uczęszczanych dróg i całe kwartały Śródmieścia zaczną wymierać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale za to będzie aligancko, ą ę...

  OdpowiedzUsuń
 5. Uhuhuuu to pierwsze nieźle... nieźle...

  OdpowiedzUsuń
 6. Brawo - aleś powyciągał zzazakamarki - chyba nie widziałem żadnego z tych historycznych. Faktycznie, rozstrzelana Ewa robi wrażenie, ale i tak zawsze Dworzec Główny będzie dla mnie największą architektoniczną stratą z budowli międzywojnia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Latawiec nawet lubię - sentyment z dzieciństwa - ale pewnie lubiłbym tę okolicę badrdziej w przedwojennym kształcie. Ewa ma moc.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zgadzam sie z przedmówcami Ewa ma moc. Reszta zdjęć też mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Do dziś zdjęcia i filmy pokazujące Warszawę powojenną robią na mnie ogromne wrażenie, do gęsiej skórki, tak to nazwę.
  Wierzyć się nie chce.

  OdpowiedzUsuń
 10. Warto wspomnieć, że przed wojną, ul. Nowowoiejska i dzisiejsza al. Wyzwolenia nazywała się 6 Sierpnia. I właśnie na terenie tzw. Latawca mieścioło się Ministerstwo Spraw Wojskowych.
  Fotki:
  http://www.herder-institut.de/warschau/fotos/fm931375v.jpg
  http://www.warszawa1939.pl/zdjecia/6sierpnia/old/x_lecie_301_a.jpg

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, było tu już na blogu o tym ministerstwie, ale dobrze że przypomniałeś.

   Usuń
 11. Ewa jest piękna. I ta która ucierpiała od kul, i druga też z brązu, podobno w zbiorach Muzeum Narodowego, i trzecia z marmuru. Wszystkie dziełem Edwarda Wittiga. Dziękuję za pokazanie.

  OdpowiedzUsuń