11 lip 2012

Plac Zamkowy


Zacznijmy od przedwojnia. Plac Zamkowy gdzieś przed 1934 rokiem i w 2012.Tu także ujęcie przedwojenne z uwzględnieniem kolumny i wieży Grodzkiej (po przebudowie w latach trzydziestych XX w.) oraz wersja AD 2012.
Kolumna Zygmunta na tle ruin zamku w 1957 i na tle odbudowanego zamku w 2012.Widok spod zamku w stronę Krakowskiego Przedmieścia (potwór na kamienicy Prażmowskich był tymczasowy) w latach 1957 i 2012.Widok na kościół św. Anny spod kamienicy Johna. Okres ten sam co para powyżej.


Archiwalne ujęcia pochodzą z "Vademecum warszawskiego" (vide: źródła).

7 komentarzy:

 1. Wpis może też służyć jako referat "Kolumna Zygmunta jako czyli obiekt ruchomy - zmiany położenia na przestrzeni dziejów" :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolumna stoi. Sie zamek i plac przesuwa ;)

  Ten fragment murów, zdaje się, z oknem Żeromskiego, czy jakoś tak, do dziś pamiętam najlepiej z całej Starówki sprzed odbudowy Zamku.

  Miałem kiedyś przepiękny rysunek tego, jeszcze w przedszkolu rysowany, ale zaginał w czasie którejś z przeprowadzek.

  Wszyscy się dziwili, że jako jedyny, zamiast kolumny Zygmunta i takich tam, rysuję ruiny ... I tak mi zostało do dziś :D

  OdpowiedzUsuń
 3. (potwór na kamienicy Prażmowskich był tymczasowy) znaczy się EUROpejski wrzód na d... ???
  Najważniejsze że wszyscy zadowoleni z osiągnięć....2012

  OdpowiedzUsuń
 4. O, zapomniałem jak wyglądała wieża grodzka przed przebudową - odlot! Za to narobiłeś mi smaku na czarno-białe zdjęcia - wybiorę się poszukać jakiegoś zacnego Ilforda :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Całe szczęście, że już zniknął potwór z kamienicy Prażmowskich :)

  OdpowiedzUsuń