8 lip 2012

Pałace przy Miodowej 1957-2012 (& bonus)

Miodowa pałacami stoi. Z kilku usytuowanych przy tej ulicy pałacyków obejrzyjmy dziś cztery.


Pałac bardzo zdrowego Paca.Trochę się naczekałem, bo trafiłem na weekendową "dziurę" między jednym stadem autobusów a drugim, ale doczekałem się, by przed pałacem Krasińskich przejechał wnuczek autobusu z 1957 r.Pałac Arcybiskupi jest nieco zarośnięty, ale przynajmniej to zieleń kontrolowana a nie radosna improwizacja w stylu "niech rośnie byle jak i byle więcej, będziemy mieli miasto-ogród".


A teraz obiecany w tytule bonus. XIX-wieczna rycina, przestawiająca pałac Teppera, oraz to samo miejsce dziś. Pałac przetrwał wojnę, ale jego mury rozebrano z powodu powstającego w tym miejscu tunelu trasy WZ...


Stare obrazki zamieszczone są w "Vademecum warszawskim" (vide: źródła).

7 komentarzy:

 1. W porównaniu do tego, co było kilka lat temu, to pałac arcybiskupi w ogóle nie jest zarośnięty.

  OdpowiedzUsuń
 2. czasem ponoć można wbić się do pałacu Pacu.
  nie wiem tylko kiedy następna okazja. tam są jakieś cuda typu sala mauretańska itp.

  OdpowiedzUsuń
 3. Warty Pac pałaca jak to kiedyś Staszewski Kazimierz śpiewał. Pomimo tego, że to oczywiście atrapy (zapewne tym razem z podwrocławskich cegieł) lubię ulicę Miodową. Szkoda tylko, że pałac Teppera nie dotrwał do czasów dzisiejszych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ponoć u Teppera po raz pierwszy miało miejsce spotkanie Napoleona z Marysieńką.

  Ciekawe, ale na Teppera zwalono winę za pęknięcie nadętej, XVIII wiecznej, bańki spekulacyjnej, identycznej z tą, która miała miejsce kilka lat temu, dowodząc, że historia się powtarza, a więc nie zaniedbujmy historii :)

  OdpowiedzUsuń
 5. żoliborzanka8 lipca 2012 16:31

  Przepraszam za prywatę, ale mam wiadomość dla Era. Już za tydzień można zwiedzić pałac Paca. Tu wiadomości: http://www.welovewarsaw.pl/index.php?module=articles&id=50&category=2&lng=pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Miodową lubię, ale pałace tamże - bardzo średnio, a to ze względu na ich niedostępność dla zwyklaków (z wyjątkami wspomnianymi przez Era i żoliborzankę).
  Może zresztą pałace już tak mają?

  OdpowiedzUsuń