27 lip 2012

Mokotów wojenny


Gołębnik przy wejściu do ogrodu Szustra widoczny z góry w 1945 i z dołu w 2012 roku.Woronicza 8 - obecnie mieści się tu liceum im. Królowej Jadwigi (przeniesione z pl. Trzech Krzyży) a przed wojną szkoła była jednym z obiektów strategicznych. Na starszym zdjęciu stan z 1944 roku.Ta sama szkoła, niemal doszczętnie zniszczona, w 1945 roku.Plac Unii Lubelskiej w 1944 r. - na cokole pomnika Lotnika widoczna kotwica Polski Walczącej autorstwa "Rudego".Niby to już Śródmieście, ale skoro jest w książce o Mokotowie... Aleja Szucha w latach okupacji.


Fotografie archiwalne pochodzą z książki "Mokotów 1944" (vide: źródła). Współczesne fotki wykonałem w 2012 r.

5 komentarzy:

 1. Przypomniałeś mi zawołanie tramwajarza z jakiejś książki o wojnie (cyt. z pamięci) - 'przystanek Szucha - konfidenci wysiadka'.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje mi się, że na drugiej parze to dzisiejsze zdjęcie pokazuje nie to samo, co wczorajsze. Szczególnie, że już na trzeciej parze układ okien się zgadza i na starym i na Twoim zdjęciu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szedł Sasza suchą aleją Szucha - nowe ćwiczenie na zajęciach z logopedii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie chodzi mi o to żeby się czepiać, ale ta polska walcząca raczej nie jest autorstwa Rudego, albo zdjęcie nie jest z 1944. Rudy zginął po akcji pod Arsenałem w 1943, nie sądzę żeby Niemcy jej nie zamalowali przez rok.

  OdpowiedzUsuń
 5. "Kotwica" jest autorstwa Janka Bytnara. Namalował ją 2 maja 1942 roku. Gwoli ścisłości pierwszą kotwicę na tym pomniku namalował Jan Gut. Rudy namalował swoją z drugiej strony pomnika.

  OdpowiedzUsuń