16 cze 2012

1912-2012: sto lat minęło... 1/2

W połowie lat osiemdziesiątych tygodnik "Stolica" opublikował zestaw zdjęć nieznanego autorstwa, które oszacowano - mniej więcej - na rok 1912, jeśli o datę powstania idzie. Niektóre ewentualnie mogły powstać w 1913, ale już nie później. Dziś pierwsza część owego zestawu z odpowiednikami dokładnie sto lat młodszymi.

Nie pytam czy się zmieniło, bo to widać, ale zawsze mnie zastanawia, w jakim stanie byłoby np Stare Miasto, gdyby nie było wojny...
Ulica Brzozowa i współczesna wariacja na jej temat.Rynek Starego Miasta - niegdyś bazar, dziś centrum turystyczne. Tempus fjudżit, jak mawiają Anglicy.Stał już Teatr Polski, nie było jeszcze narożnej kamienicy przy Oboźnej, która zasłoniła widok teatru z oryginalnego umiejscowienia fotografa.Pałac Karasia tuż przed rozbiórką.


Jak już wspomniałem na początku, zdjęcia archiwalne pochodzą ze "Stolicy".

11 komentarzy:

 1. Karasia mieli albo mają odbudować ale nie tu ale nie wiem czy to w końcu będzie zrealizowane czy nie...

  OdpowiedzUsuń
 2. ciekawe a trudne pytanie. bo po pierwsze - jak w ogóle wyglądałby świat, gdyby nie było tamtej wojny?...

  zakładając (utopijnie), że mniej więcej tak samo, jak teraz (sytuacja geopolityczna i ekonomiczna Europki), to chyba można zaryzykować tezę, że i Stare Miasto byłoby podobne do dzisiejszego.
  oczywiście z ciaśniejszymi podwórkami ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. co do Starego MIasta, to moja babcia,ktora urodzila sie nawet w 1911, czyli wczesniej niz te zdjecia, zawsze mówila, ze Starówka przed wojną była czyms w rodzaju dzisiejszej starej Pragi w okolicach Rozyckiego, bliskie zawalenia i zamieszkane przez biedotę (z tym ze dzisiejsza stara Praga juz sie zmienia itp bez obrazy). W kazdym razie nikt porządny tam nie chodził, no może, zeby oddać buty do szewca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja śp. babcia (rocznik 1905) mówiła dokładnie to samo. Babcie miały rację, jak zawsze :)

   Usuń
  2. tylko, ze moja babcia nadal żyje:-)

   Usuń
 4. Pałac Karasie by sie przydał, ale proszę, zeby nie to była wersja "nowoczesna", przynajmniej na zewnątrz, bo będzie jak pryszcz na twarzy najlepszego przyjaciela...w tym miejscu po prostu nie można dawac szklanych betonow.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. polać mu/jej wina, czy czego lubi!
   :-)

   Usuń
 5. Kamienica (lub jej brak) nie ma nic do rzeczy. Dawny fotograf stał wręcz bliżej Teatru Polskiego, niż Ty. Miał on jednak szerokokokokątny obiektyw. Mniej więcej stał tam, gdzie na Twoim zdjęciu pada na asfalt nieco światła słonecznego.

  A Starówka b=pewnie wyglądałaby podobnie, jak dziś - może czasem odpadłby jej jakiś balkon (jak ostatnio w Krakowie na Kazimierzu). Prawie na pewno nie byłaby na liście UNESCO.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czemu miałaby nie być? wszak picowanie jej na wysoki połysk zaczęło się krótko przed wojną.
   wiem, że dotyczyło frontów jeno, ale materiały Marcina wskazują, że większych różnic NIE było.
   a jeśi, to w detalach i to na plus dla wersji MkI.

   Usuń
 6. Pytanie czy mielibyśmy Barbakan w obecnej formie :) Bo że Zamek Królewski czy rynek, to co innego.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przede wszystkim, nie byłoby tunelu trasy WZ.

  OdpowiedzUsuń