18 kwi 2012

Śródmieście Południowe z naciskiem na plac Jedności Politechniki


Mamy na początek fotę z okolic zacnego roku 1975 i remake z 2012.Cofamy się w czasie do roku 1951 i zauważyć można, iż nie dostawiono jeszcze repliki zniszczonej podczas wojny rzeźby. Foto nowe: 2012.Impreza na placu w 1948... (i jej brak w 2012).A żeby nie sama Polibuda na zdjęciach była, zakończmy grandą w stylu Merkiór: 1975/2012.


Archiwalne zdjęcia pochodzą z "Dziejów Śródmieścia" (vide: źródła).

10 komentarzy:

 1. Sam nie wiem, co jest lepsze - likwidacja parkingu za pomocą słupków czy ... murka?

  Może, w ten sposób, ci co siedzą na ławeczkach, czują się bezpieczniej? :)

  W każdym razie dziś trudniej tam jakąś manifestację zjednoczeniową zrobić.

  No i dobrze ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. W zasadzie nic się nie zmieniło, i dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miał być placyk dla studentów, jest dla absolwentów... pobliskiej "Sorbony".

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio mijałam Polibudę i ze smutkiem przypomniałam sobie, jak bardzo przeszkadza mi ten mur. Jest za wysoki. Pół metra niżej, nawet metr byłoby dobrze. Samochód i tak by nie wjechał, a nie byłoby tego sarkofagu. :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Faktycznie, jest w tym murku coś rażącego. Z bliska tego tak nie widać, ale z dystansu wygląda jak taki farfocel. Dobra, bo wyjdzie na to, że się czepiam. Przyjemnie natomiast wiedzieć, że nic nie zmieniono w wyglądzie budynku Politechniki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta fosa to dla mnie zawsze było kuriozum, i nie wiem co autor miał na myśli. Natomiast nadal wspaniale na fotografii prezentują się biurowce i Grand Hotel na Kruczej.

  OdpowiedzUsuń
 7. nie Marcure, ale Grand.

  OdpowiedzUsuń
 8. No właśnie Marcin, jak zwykle się nie znasz, nie Marcure tylko Grand! ;) Chyba musisz powrócić do oznaczania żarcików słownych bo anonimowi znawcy nie bardzo kumają. I przyłączę się do narzekań przy murku bo faktycznie wygląda to jak jakiś nagrobek.

  OdpowiedzUsuń