4 kwi 2012

Śródmieście Południowe przed II wojną


Plac Politechniki przed 1939 r. i w 2012.A to hall budynku PW przed wojną i w 2012.Kościół Zbawiciela przed 1939 i w 2012.Zbieg Pięknej i Koszykowej został opisany w źródle jako "przykład maksymalnego wykorzystania posesji" (fot. sprzed 1939). Dziś (2012) wykorzystanie jest wprost przeciwne.H_Piotr (dzięki) ustawił mnie w 2012 r. do repliki obrazka, przedstawiającego ulicę Agrykola w XIX w. Widać zdrój i ledwo dach Starej Pomarańczarni przez drzewa. Pora bezlistna, zaznaczam... a tu dołączam to samo zdjęcie z zaznaczeniem, gdzie powinien być dach Pomarańczarni (na żywo było go widać znacznie lepiej):Ilustracje archiwalne pochodzą z książki "Warszawa - Rozwój urbanistyczny i architektoniczny" (patrz: źródła).

11 komentarzy:

 1. Tak przy okazji, bo jakoś się tam w końcu wybiorę, to jak jest z fotografowaniem wnętrz polibudy?

  Robią jakieś problemy?

  W końcu się tam wybiorę ... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. @Weldon - Nie robią żadnych. Nawet swego czasu robiłem tam sesję zdjęciową pary młodej - moich przyjaciół i też nikt nas nie pogonił.

  @Marcin - Jak robiłeś to zdjęcie, to widziałem dach Starej Pomarańczarni, teraz nie za bardzo. Mógłbyś zaznaczyć jakimś czerwonym kółeczkiem i taką wersję też tu wrzucić?

  W porze listnej byłoby łatwiej - nie byłoby widać niczego - nawet Agrykoli, więc mógłbyś stanąć gdziekolwiek, zrobić zdjęcie jakichś drzew i powiedzieć, że to TU.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki.
  Dla rewanżu, to, zdaje się, Lavinka miała jakiś problem ostatnio na parkingu za sądami, to, ponieważ byłem tam ostatnio ze trzy razy, również nie robili żadnych problemów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam plac Zbawiciela i kościół Przenajświętrzego Zbawiciela.

  OdpowiedzUsuń
 5. Potwierdzam - zero problemów z foceniem we wnętrzach Poli. A a'propos wykorzystania maksymalnego - kawałek dalej na rogu Pięknej i Kruczej właśnie taki przykład mamy, więc kto wie, czy i tutaj ta sama kwestia się nie powtórzy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak zwykle rewelacyjne zestawienia obiektów. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. @Weldon- nie robili problemów, więcej PW będzie na "Na zawsze Warszawa" za niedługo.

  @H_Piotr - fakt, niestety na żywo lepiej to było widać niż na zdjęciach. Załączam na Twoją prośbę takie z zaznaczeniem, gdzie to było widać live.

  @I am I - tylko domyślam się, jak pięknie to uzupełnią...

  @ZielonaMila - AAA!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Swego czasu na Placu Zabawiciela był bardzo fajny neą "Pianina". Szkoda, że oglądać mogłem go tylko na zdjęciach.

  OdpowiedzUsuń
 9. Pianina? Przypomniałeś mi Sebik, że kiedyś na Mokotowskiej 3, zaraz przy Trasie był taki sklepik, w którym chyba naprawiano pianina, teraz tam są chyba filtry do wody. Budynek zrobiony jest z cegieł ułożonych pionowo i teraz zasłania go to ten cały złoty Investors czy jak to się tam zwie.

  OdpowiedzUsuń
 10. zanim wyłoniło się całkiem zdjęcie z "wykorzystanej przestrzeni" przez chwilkę myślałem, że będzie to figura świętego Wojciecha albo innego biskupa :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzięki za dodanie czerwonego kółeczka :P

  OdpowiedzUsuń