2 kwi 2012

Śródmieście Południowe przed 1939 i w 2012


Z ulicy Chopina nie zostało wiele. W zasadzie to chyba nic... po prawej w tle starej fotki kamienica Spokornego na rogu Chopina i Alej Ujazdowskich.Willa hr. Rzyszczewskiego na rogu Chopina i Alej Ujazdowskich podczas wojny została zniszczona a na jej miejscu postawiono budynek, nawiązujący nieco kształtem do poprzedniczki.Kamienice w Alejach Ujazdowskich naprzeciwko parku. W tle starego zdjęcia kamienica Spokornego.Aleję Róż musiałem cyknąć ze względów obiektywnych a raczej obiektywowych pod nieco innym kątem niż oryginał. Po prawej dom, którego na starej fotce widać kawalątek a u mnie więcej - za to dalej nieistniejąca kamienica.

Archiwalne zdjęcia pochodzą z książki "Warszawa na starej fotografii" (vide: źródła).

6 komentarzy:

 1. Willa Rzyszczewskiego to w największym stopniu została zniszczona po wojnie...

  OdpowiedzUsuń
 2. "budynek, nawiązujący nieco kształtem do poprzedniczki" - najbardziej nawiązano kształtem fundamentów ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wojna panie, i po wojnie, znaczy (prawie) wszystko ch..olera wzięła. Niemniej jednak, AlUj wyszły na przedostatnim współczesnym całkiem elegancko - nie ma to jak niebo świeżo po deszczu, i mokry jeszcze trotuar :)

  OdpowiedzUsuń
 4. dobrze, że uchowało się choć to, co jest...

  OdpowiedzUsuń
 5. I am I - no i na zdjęciu nie widać, że balkony kamienicy podtrzymywane są drewnianymi stemplami.

  OdpowiedzUsuń
 6. Warszawskie sródmiescie jest jak szczęka zaprawionego boksera - tu i owdzie ostał sie silny ładny ząb, niektóre trochę podreperowane, zaplombowane, gdzieniegdzie wstawiony złoty albo nowy porcelanowy ząbek, a reszta dziury. I tak usmiecha sie do nas Warszawa jak pokiereszowany biedny bokser z przeszłością po przejściach. Czasami trafi mu się gotówka, to coś wstawi do szczęki, czasami sie coś ukruszy i wyleci. Ale idzie dalej, szczerbaty, twardy, nieugięty.

  OdpowiedzUsuń