5 gru 2011

Juliana Marchlewskiego 1970 vs Aleja Jana Pawła II 2011


Widok w kierunku Prostej. Nie robiłem zdjęcia dokładnie z tego samego miejsca, bo tam, gdzie powinienem stanąć, ulokowała się jakaś ekipa remontowa od torów.Nieistniejące już pawilony i "Pasaż Muranów", który je zastąpił.Widok z wysokości Elektoralnej w kierunku północnym.


Archiwalne zdjęcia pochodzą z książeczki, wydanej przez RSW i tygodnik "Stolica" w ramach cyklu "Poznaj Warszawę" - tom o Woli (vide: źródła).

9 komentarzy:

 1. porównanie pawilonów wypada na niekorzyść tych nowych. Te stare miały styl, ktory teraz jest własnie na topie, miały charakter. Te nowe - po prostu są gorsze architektoniczne. Zmiana na gorsze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety prawda - co by nie gadać, to pawilony z Marchlewskiego były o niebo lepsze, a wręcz nieporównywalne nie tylko z dzisiejszymi, ale też z ówczesnymi bieda-pawilonami wzdłuż Marszałkowskiej i Zielnej.
  Swoją drogą ciekawe, co to za skupisko Sanów i Jelczy na pierwszym historycznym.

  OdpowiedzUsuń
 3. I ten świat bez barier, można było sobie wpaść pod Nysę lub Stara biegnąc na skos na przystanek ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Faktycznie! Nie ma barierek na przystanku i w ogóle nie ma też słupków na ulicach. A stare pawilony miały swój charakter i styl. Niestety teraz wybudowano jakieś kloca na zasadzie - oby więcej się pomieściło.

  OdpowiedzUsuń
 5. ...albo fajtnąć się z całą ławką do tyłu pod ogórek '-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak swoją drogą z tymi parkowymi ławkami to jakiś ewenement, bo za cholerę nie pamiętam, żeby je stawiali na przystankach - albo było nic, albo (ale już później niż 1970) już te prostokątne, wmurowane w glebę. Chociaż to faktycznie mogło być sporo przed 1970, a tego to nawet ja już nie pamiętam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie stare pawilony się nigdy nie podobały, od zawsze wyglądały tandetnie. Teraz już tylko kebaby na nowych pawilonach, które by mi się podobały, gdyby nie najemcy :/

  A bloki zza żelaznej b. nadal wyglądają lepiej niż to dziadostwo z końca lat 90 przed nimi.

  OdpowiedzUsuń
 8. No właśnie ponawiam pytanie: czy tam na Marchlewskiego był jakiś dworzec autobusowy, czy pętla, zajezdnia? Skąd tyle autobusów?
  A w pawilonach był Królak i lody w Marzeniu. Pamiętacie?

  OdpowiedzUsuń
 9. Przez brak barierę na przystankach moja ciocia zginęła tragicznie w 1974 roku pod AWF zginęło sporo osób ciężarowy Ził wjechał na przystanek może ktoś słyszał o tej tragedii z tamtych lat

  OdpowiedzUsuń