1 gru 2011

Co nam zostało z przedwojennego Śródmieścia...


Hale Mirowskie w 1932 oraz w 2011. Niby Mirów to Wola, ale hale są już w Śródmieściu."Dom pod Królami" przy Daniłowiczowskiej w okolicach 1910 roku i 101 lat później.Widoczek na ulicę Bagno w okresie przed 1918 rokiem i w 2011.


Archiwalne fotografie pochodzą z książki "Ulice i place Warszawy" (vide: źródła).

9 komentarzy:

 1. And the winner is Bagno - została tylko nazwa. Hale Mirowskie w powojniu, że tak powiem odkręcono bo główne wejście to się od strony Placu Za Żelazną Bramą znajdowało - tak jak autor pokazał. Szkoda tylko w tak znamienitym miejscu jak Dom Pod Kurami eeeeeeeee... Królami mieści się teraz siedziba złodziei z ZAiKSu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Być może w latach 60-tych konserwatorzy stanęli przed wyborem: Odbudować Dom Pod Królami na siedzibę złodziei z ZAIKS-u, albo pozwolić władzom go zburzyć?

  OdpowiedzUsuń
 3. Stragany przy halach forever. A bagno... wiadomo ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Stragany i przekupki były, są i będą - jak podatki. I ludzka głupota.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hala Mirowska...muszę przyznać, że w środku nie byłem już dawno, ale znowu sięgając do przeszłości - pamiętam, jak powstał pasaż obok hali, a w pasażu sporo różnych sklepików było, wśród których wyróżniał się sklep z kasetami, w którym sprzedawano m.in. kasety firmy ALF. Rządził metal i tego typu klimaty. Pasaż jest oczywiście nadal, ale w innej formie i bez sklepu z kasetami ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niedawno byłam przy domu pod królami i zrrobiłam im wszystkim fotki. Ale zidentyfikować się nie odważę ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bagno, to już nawet teraz przebiega inaczej...

  OdpowiedzUsuń
 8. te dwie stare kamienice rozwalają od tyłu z wielkim hukiem. Wiem, bo chadzam do takiego apartamentowca, ktory ma okna na tyły tych kamienic. Swoją drogą jakie to solidne mury. Ta cegła moze wygląda nieco nieświeżo, ale mury są zdrowe i mocne. Tzn były, bo już zostały tylko fasady.

  OdpowiedzUsuń
 9. Taka mała poprawka, zdjęcie powojenne jest Hali Gwardii, natomiast przedwojenne jest Hali Mirowskiej. Dla uściślenia, tam gdzie stragany (w 32r) teraz jest Jana Pawła.

  OdpowiedzUsuń