12 lis 2011

Marymonckie widoczki z lat 30/40 XX w.


Budynek Ochotniczej Straży Pożarnej przy Słowackiego po zniszczeniach wojennych i w 2011.Nie muszę chyba tłumaczyć dociekliwym, czemu zdjęcie wykonałem z innej strony niż oryginał. Widać chyba po prawej stronie nowej fotki, z 2011. Czarno-białe zdjęcie pochodzi sprzed wojny. Szkoła przy Kolektorskiej i syrenka, która utonęła w morzu styropianu...Archiwalne fotografie pochodzą z książek "Zoliborz 44" (Kolektorska) oraz "Poznaj Warszawę - Żoliborz" (vide: źródła).

11 komentarzy:

 1. Rewelacyjna (była) ta szkoła przy Kolektorskiej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Patrząc na budynek WOSP człowiek żałuje że to nie ZOMO było przeciwnikiem powstańców.

  OdpowiedzUsuń
 3. Może jestem ślepy, ale nie widzę na gmachu szkoły morza styropianu. Widzę tylko now(sz)y, różow(sz)y tynk. Ale pozbędziemy się go 14 lutego w dzień walę tynek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Faktycznie, może to i tynk, bo za cienki. Ale raz że wygląda obleśnie, dwa że zakleili syrenkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie się bardzo podobają fotki odnośnie Marymontu:) Pamiętam stary Marymont. Marymont Marka Hłaski. Proletariacki.....ceglasto-drewniany. Przez tai Marymont jechaliśmy nad Wisłę po piasek do piaskownicy. Woźnica mieszkał właśnie na Marymoncie. Wtedy to był dla mnie koniec świata:)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie na wojnę polsko niemiecko polską

  OdpowiedzUsuń
 6. Niektórym proponuję poprosić lekarza o przepisanie dwa razy większej dawki rispoleptu.

  A wypowiadając się w temacie Merry Mount to komu ta syrenka przeszkadzała? Chcieli otynkować - proszszszsz. Ale syrenkę można było na tym tynku namalować raz jeszcze?

  OdpowiedzUsuń
 7. Pałacyk Marii Kazimiery i kosciół na Gdańskiej to dwa różne miejsca i dwa różne budynki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Anonimowy -
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Matki_Bo%C5%BCej_Kr%C3%B3lowej_Polski_w_Warszawie

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam! Tak na moje oko to jest pałacyk Grossego a nie Marie Mont. Z pałacyku Sobieskiej został taki barak, który przed przebudową na kościół w 1924 wyglądał tak: http://img59.imageshack.us/img59/2135/mariem1916.jpg

  A pałacyk i kościół to na pewno to samo, to znaczy w pewnej części, ale kościół zawiera sporo substancji dawnego pałacyku. Przy przebudowie w 1959 wyciągano ze ścian dokładnie takie same cegły z jakich zbudowano Wilanów.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bzdura, bzdura, bzdura... Na zdjęciu jest kościół na górce przy Gdańskiej, a nad nim tzw. "pałacyk" który stał przy Marii Kazimiery niedaleko Potockiej. Te dwa budynki nie mają ze sobą nic wspólnego!!!

  OdpowiedzUsuń
 11. Aha, czyli widzę że w książce był błąd w podpisie. W takim razie usuwam parę, co by nie mnożyć pomyłek i ataków egzaltacji.

  OdpowiedzUsuń