1 paź 2011

Wola lat siedemdziesiątych XX w.


Wielka Sztuka przy ulicy Kasprzaka miała i ma się dobrze. Dzieła przeszły niedawno tuning i straszą/zdobią (niepotrzebne skreślić) jak za dawnych lat.Powązkowska przy Tatarskiej.Przy Okopowej był kiedyś dworzec PKS, ale go nie ma. Nie mogłem zrobić zdjęcia dokładnie z tego samego miejsca, ponieważ stoją tam obecnie jakieś zasieki. Znaczy, ogrodzenie osiedla zamkniętego.

Zdjęcia archiwalne pochodzą z albumu "Warszawska Wola" (vide: źródła) i wykonano je w połowie lat siedemdziesiątych XX w. Nowe fotografie pstryknąłem w 2011.

10 komentarzy:

 1. Fantastyczne auto stoi na Powązkowskiej na historycznym zdjęciu. I jeszcze te pekaesowskie Sanosy - całkiem komfortowe, jak na tamte czasy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj, chciałbym zobaczyć ten dworzec na własne oczy (albo jak nie na własne, to przynajmniej jakiś szeroki fotoreportaż ze "Stolicy").

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zerknij na film "Nie ma róży bez ognia". Tam pod koniec, Celińska, Tym i Fedorowicz, "lądują" na tym dworcu i piją oranżadę przy budce, w której jako kilkulatek jadłem pierwsze hot-dogi. Tak, tak! W tej budce dawano bułkę z parówką pod koniec lat 70! A, że mieszkaliśmy wtedy przy Okopowej, to daleko nie było :)

   Usuń
 3. sztuka z Kasprzaka jeszcze nie jest taka najgorsza;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dworzec PKS - dokładnie PKS Warszawa Żytnia. Od strony zachodniej dawnego terenu dworcowego (tzn. wschodnia strona ul. Okopowej) zachował się parkan po dawnym dworcu. Wszystko wskazuje na to, że pozostanie ponieważ jest częścią ogrodzenia nowych budynków. W latach 70tych ub. stulecia, jeździliśmy z tego dworca całą rodzinką do Płońska, Sochocina.
  @H_Piotr - zapewne o tym wiesz, ale przypomnę - "w ruchu" można ten dworzec zobaczyć w filmie "Nie ma róży bez ognia" (S. Bareja 1974).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co ciekawe, do dziś zachował się maleńki kawałek tamtego miejsca. Jadąc Wolską w kierunku zachodnim, tuż przed wschodnią jezdnią Okopowej, jest pozostałość jednego z dawnych wjazdów na dworzec. Zachowała się jeszcze ta charakterystyczna sześciokątna płyta jaką było wówczas wyłożonych wiele wewnętrznych dróg i uliczek. Dziś, ta pozostałość służy jako niewielki parking.

   Usuń
 5. Tak, ale starali się tak go pokazać, żeby jak najmniej pokazać (czemu się w sumie nie dziwię).

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten ładny "tyłeczek" na Powązkowskiej to chevrolet Bel Air rocznik '65 ---> http://www.flickr.com/photos/carphotosbyrichard/4577350823/

  OdpowiedzUsuń
 7. "Przy Okopowej był kiedyś dworzec PKS, ale go nie ma. Nie mogłem zrobić zdjęcia dokładnie z tego samego miejsca, ponieważ stoją tam obecnie jakieś zasieki. Znaczy, ogrodzenie osiedla zamkniętego." - nieprawda, istnieje tam tylko stare ogrodzenie dworca od strony zachodniej i oryginalny wjazd/wyjazd z trylinki od strony ulicy Żytniej. Osiedle nie jest grodzone i można z bliska zrobić zdjęcie trawnika porastającego dawną płytę peronową i część placu postojowego wrejonie dawnego Dworca Podmiejskiego Wola przy ul. Leszno.

  OdpowiedzUsuń
 8. pamiętam ten dworzec, kolejki do kas były potworne bo bilety wypisywano ręcznie, na zewnątrz był punkt z wodą sodową z musztardówkami, nadziwić się nie mogłam, że w stolicy są takie miejsca (przez Warszawę tylko przejeżdżałam w drodze na Mazowsze Północne)

  OdpowiedzUsuń