26 paź 2011

Mokotów 1975-2011


SGH z góry i z dołu. I tramwaj.Fragment osiedla "Batorego" w postaci jednego z bloków na tymże.Bloki przy Joliot-Curie. Mogłem wprawdzie poczekać, aż spadną liście, ale akurat w telewizji leciał recital remiksów Edwarda Hulewicza.GUS przy zbiegu Armii Ludowej i alei Niepodległości nie dał się sfotografować z tego samego miejsca (musiałbym stanąć na środku skrzyżowania, o liściach nie mówiąc).

Zdjęcia archiwalne pochodzą z pierwszego wydania "Encyklopedii Warszawy" (vide: źródła).

20 komentarzy:

 1. Przeciez mówiłem, że "Hulewicz remixed by Ma Rysia Sadłowska" bedę nagrywał... Mogłeś czekać...

  OdpowiedzUsuń
 2. trochę posłuchałam i popatrzyłam na Hulewicza na you tube i stwierdzam, ze to był b. przystojny facet i miał fajny głos i spiewał też lepsze kawałki i ma wielu fanów.

  OdpowiedzUsuń
 3. I to jakie tramwaje. Na dodatek, którędy one jadą. Ech... A tak przy okazji - tramwaje z ul. Rakowieckiej pomiędzy al. Niepodległości i ul. Puławską wycofano w 1967 roku, więc zdjęcie jest starsze. Tak, wiem - rok wydania "Encyklopedii Warszawy" itd. itp :-).

  OdpowiedzUsuń
 4. I w tym samym roku otwarto odcinek "Rakowiecka (pętla przy SGGW) - Wołoska - Woronicza" będący do dziś najnowszym odcinkiem tramwajowym otwartym poza rejonami: Piaski, Wawrzyszew, Bemowo, Jelonki! Niezłe, co? (nie liczę drobnej przekładki na Bródnie z Wysockiego na równoległą Rembielińską, ale nawet i ona to tylko 4 lata później).

  OdpowiedzUsuń
 5. O matko, czymże ten blok na Batorego obłożyli?
  PS. Basia ma recht :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Hmm... Marcinie, ciekawą wizytę polecasz - "404 Not Found" :-).

  OdpowiedzUsuń
 7. Trzeba z adresu, który się na górnej listwie pojawił, literkę "t" jak "trzewia skręca" na końcu się pojawiającą, wykasować :)

  OdpowiedzUsuń
 8. @weldon - Dzięki, nie spojrzałem na pasek adresu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Sorki, się mi t wklepało. To jeszcze raz:

  http://www.hulewicz.art.pl/galeria%20zdjec.html

  OdpowiedzUsuń
 10. Ale teraz to z kolei wkleiłeś link nieaktywny i nie wiemy (albo nam się nie chce) go aktywizować.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie widzę problemu żeby skopiować link a potem go wkleić w nowe okno przeglądarki. A jak się używa Firefoxa to jest to jeszcze łatwiejsze.

  O tak, Edłord na tym szczególnie na tym zdjęciu wygląda przystojnie - http://www.hulewicz.art.pl/images/fotosy/droga2.jpg

  Ale wracając do tematu posta to dziś się przewinąłem obok GUSu i SGHa. Delikatne czyszczenie tych budynków by nie zaszkodziło... Na elewacji Głównego Urzędu powieszono wyświetlacz na którym dziś zobaczyłem średnie krajowe w różnych sektorach. Mało brakowało a gusa bym sobie nabił z wrażenia...

  OdpowiedzUsuń
 13. Hulewicz jako młody był niesamowicie przystojny i z klasą (jeśli chodzi o wygląd). NIestety z wiekiem zaczynał wyglądać coraz bardziej smiesznie - na sposob amerykański - peruki, farbowane włosy, kopułka na czole - ostatnie zdjecia pokazują karykaturę jego stylu Szkoda, bo prawdziwie przystojny mężczyzna, jesli nie utył za bardzo - starzeje się równie godnie.

  OdpowiedzUsuń
 14. tą linią Heda-Szary chciał dowieźć ekipą do szturmowania Mokotowa. Niestety operacja została spalona na wczesnym etapie.
  Co do Hulewicza: za zdrowie pań, panowie!

  OdpowiedzUsuń
 15. Na Mokotowie na ul. Rakowieckiej pracował mój ojciec. Instytut Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa. Wpadałem do ojca od czasu do czasu w dawnych czasach. Na przykład pomagać reperować auto:) Z Żoliborza jeździł tam tramwaj 33. Pamiętam jak mijałem budynek GUS.........Mokotów wydawał mi sie bardzo inny od Żoliborza.
  Pozdrawiam Vojtek

  OdpowiedzUsuń
 16. @Yorryk - jeśli mógłbyś nakierować mnie o co chodzi z Hedą będę wdzięczny. Według moich informacji po powrocie z ZSRR walczył jako żołnierz "Ponurego" czyli terenie okręgu kieleckiego i radomskiego.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja może tak powiem:

  - jak ktoś ma problem ze skopiowaniem linka i wklejeniem go (czego nie musi robić, bo to dowolna czynność a nie obowiązek), to co ja na to poradzę...

  - mam CD Hulewicza, dostałem w prezencie :D

  - mój ojciec też pracował na Rakowieckiej

  - 33 nadal jeździ z Żoliborza, tylko teraz to Bielany, które nazywają się Młocinami a leżą na Wawrzyszewie.

  OdpowiedzUsuń
 18. - "mój ojciec też pracował na Rakowieckiej", a potem przenieśli go na Koszykową.
  - Do biblioteki?
  - Nie.

  Żartowałem.

  OdpowiedzUsuń
 19. Cholerka, moja szkółka i świetlik nad "aulą spdochronową" :-).

  OdpowiedzUsuń