9 wrz 2011

Starego Miasta oblicze przedwojenne


Ulica Senatorska między placem Zamkowym a Miodową w 1934 roku i w 2011.Jeszcze w 1929 roku, co widać na górnej fotografii, przy placu Krasińskich stał sobie pałac Badenich. Jednak w wyniku przemian architektonicznych w latach 1939-45, już tam nie stoi, co widać (a w zasadzie nie widać) na fotografii z 2011.Ulica Jezuicka w 1933 roku i ten sam widok w 2011.Przedwojenna odsłona ulicy Długiej w kierunku Freta i wersja AD 2011.A to już plac Zamkowy w latach 1929 i 2011.


Archiwalne fotografie pochodzą z książki "Ulice i place Warszawy" (vide: źródła).

7 komentarzy:

 1. Pierwsza para zdjęć - współcześnie zero balkonów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze lubiłem zamkniętą perspektywę Długiej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobre zestawienia. Też lubię perspektywę Długiej. Wyrafinowany eufemizm z tymi przemianami architektonicznymi. Od strony fotograficznej zwraca uwagę fakt, że dobre obiektywy kiedyś mieli, inny format też swoje robił, zero problemów z perspektywą :-).

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię Stare Miasto. Dzięki za porównawcze zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 5. @Witold Wiszniewski - jeśli chodzi o perspektywę Długiej to nie mam problemów z perspektywą, tylko z faktem iż wykonanie dokładnie takiego samego ujęcia wiąże się ze staniem na środku jezdni, którą - mimo wszystko - często coś jeździ.

  Za rady w stylu "to powinieneś był pójść w niedzielę o 4 rano" z góry dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 6. no i plac Zamkowy też powinieneś z wysięgnika strażackiego fotografować;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak, przemiany z lat 39 - 45 mocno nadszarpnęły dobry wygląd stolicy. Architekci ze słynnych grup Wehrmacht, Luftwaffe i SS działali bardzo mocno na terenie Warszawy. Niestety...

  OdpowiedzUsuń