24 sie 2011

Znikająca Wola II


Rok 1945 - ruiny domu przy ulicy Twardej 22, w którym to budynku odbyło się pierwsze posiedzenie KRN. Po wojnie ulicę Twardą rozdzielono Marchlewskiego (Jana Pawła II), część domów wyburzono a połówkę ulicy po stronie Woli (bo widoczny na zdjęciu fragment nominalnie należy do Śródmieścia) przemianowano na Krajowej Rady Narodowej właśnie. Wyburzono i dom 22, który - jak się domyślam - stał w tej okolicy (fot. 2011 r.).
Górne zdjęcie (pochodzi z tablicy pamiątkowej przy Chłodnej) ukazuje Chłodną w stronę Żelaznej i wejście do getta. Niestety, pod jakim bym kątem nie zrobił zdjęcia, odbijało się światło. Dolne zdjęcie to to samo miejsce w 2011.Wrzesień 1939 - żołnierze polscy przy barykadzie obok browaru Haberbush & Schiele. Browar mieścił się przy Żelaznej, między Łucką a Grzybowską. Obecnie (2011) stoją tam nowe bloki.
Przedwojenny Kercelak. Jak wyczytałem, fotografia ukazuje fragment placu od Ogrodowej w kierunku Leszna, dziś (2011) zupełnie inaczej wyglądający.
Dom Sierot Janusza Korczaka przy Krochmalnej 92 (dziś: Jaktorowska 8). Tu nie zniknął budynek, tylko pewne elementy jego bryły...


Fotografie archiwalne pochodzą z albumu "Warszawska Wola" (vide: źródła).

9 komentarzy:

 1. Na odbicia w szybie to dopiero filterek polaryzacyjny pomaga (choć nie zawsze). A zdjęcia - no cóż, oprócz ostatniego porównania praktycznie wszystkie pokazują ogrom zmian, niestety...

  OdpowiedzUsuń
 2. Albo noś przy sobie wielką czarną płachtę, którą będziesz się zasłaniał :)

  Trzecia para - wiem, że nudzi Cię już ten temat, ale mnie niezmiennie razi użycie do takich budynków nazwy "bloki".

  OdpowiedzUsuń
 3. @I am I - niestety, tam gdzie był po wojnie Dziki Zachód, sporo się pozmieniało i nie zawsze na plus.

  @H_Piotr - akurat płachty nie wziąłem z domu.
  A to są bloki, niezależnie od tego czy Ty osobiście uważasz te obiekty za UFO czy za cukiernicę.

  OdpowiedzUsuń
 4. To odbicie (druga para) dało w sumie całkiem niezły efekt.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie to odbicie się podoba i już.
  Buziaki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiem, za mało mają tralek i gzymsów ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kurczę, byłam ostatnio na Chłodnej i nie zauważyłam tej tabliczki... :-(

  OdpowiedzUsuń
 8. Re Twarda 22.
  Polecam wspomnienia Karaszkiewicza jak to Gomułka na posiedzeniu KRN ze spokojem wygłaszał przemówienie a po schodach wbiegało gestapo.

  OdpowiedzUsuń
 9. Powiem krótko, zwięźle i na temat - uwielbiam te rejony Woli!
  Na drugim zdjęciu widać blok z osiedla za Żelazną Bramą. Nie zapomnę, jak kiedyś na dole mieściły się sklepy. Teraz niby też coś tam się mieści, ale chyba nie tak licznie jak dawniej.

  OdpowiedzUsuń