6 sie 2011

Warszawa 1972-2011

Dziś kilka niepozornych na pierwszy rzut oka obrazków sprzed 39 lat. Po wnikliwej analizie można jednak dostrzec spore zmiany a jeśli ktoś spostrzegawczy nie jest, to ja mu pomogę.Gmach Zniechęty przy pl. Małachowskiego wzbogacił się o pomnik Peowiaka długa Edwarda Wittiga. Przed wojną pomnik ten też stał w tym miejscu, ale został zdemontowany, ukryty i nie odnaleziono go, toteż jakiś czas temu wykonano kopię, która znajduje się w tym miejscu obecnie.
Wiem, że to dziwnie wygląda, ale oba zdjęcia placu Teatralnego wykonane są mniej więcej z tego samego ujęcia. Po prostu pod koniec lat 90. XX wieku dostawiono zniszczoną podczas wojny pierzeję i przeniesiono widoczny na starszym miejscu pomnik Nike nieco dalej na północ. A swoją drogą pałac Jabłonowskich od tyłu to... eee, nieważne.Pomożecie? Pomożemy! Towarzysz Gierek maszeruje w pochodzie pierwszomajowym - tu zdjęcie akurat z 1971 a opublikowane w 1972. W tle skrzyżowanie Marszałkowskiej ze Świętokrzyską.Standardowe ujęcie ronda Dmowskiego (wówczas jeszcze bez nazwy), na którym widać, jak wyglądają elewacje Rotundy PKO i budynku za nią. Dziś nie zawsze jest to widoczne. I jedzie tramwaj.Grójecka przy Niemcewicza. Zmieniły się, oczywiście, tramwaje (no, nie wszystkie, ale akurat te), w tle majaczy majestatyczna sylwetka toi-toia a na elewacji budynku przy Dalekiej dumnie pręży się szmata reklamowa. Cudownie.


Zdjęcia archiwalne pochodzą z książki "Historia Warszawy" (vide: źródła).

4 komentarze:

 1. Nie dość dokładnie zrobiłeś 4 parę. Nie, nie czepiam się, ale jestem ciekawa czy z dołu byłoby widać Prudential? Czy to koszmarne niebieskie co nieco go zasłoniło na amen?

  OdpowiedzUsuń
 2. Zrobiłem jak najbardziej się dało z dołu, żeby mniej więcej podobny był układ budynków. A Prudential widać - wychyla się zza niebieskiego kloca brzeżkiem po prawej stronie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zawsze gdy czytam coś w stylu "niedokładnie zrobiłeś" to mam ochotę powiedzieć "weźta i zróbta sami jak z was tacy Niedenthale". Druga para piekna :) Głównie dlatego, że już nie muszę tamtędy chodzić z przymusu a dla przyjemności :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A więc tu stoi ten 4-ty wieżowiec - brat tych z Górnośląskiej.

  OdpowiedzUsuń