7 sie 2011

Plac Wilsona 1984-2011

Kiedyś wprawdzie zamieściłem dwa lub trzy zdjęcia z tego zestawu, ale miałem wówczas wybrakowany (a raczej: zaplamiony w strategicznych miejscach tuszem) egzemplarz "Stolicy", więc nie mogłem dać wszystkich. Ale że udało mi się ostatnio kupić niezaplamiony, daję cały zestaw od nowa, tym razem w komplecie. Plac Wilsona, wówczas Komuny Paryskiej, sfotografował Jacek Sielski w 1984 roku. Nowe zdjęcia pochodzą z lipca 2011. Jakość materiału wyjściowego jest gorsza niż ciężko wówczas dostępny papier toaletowy, ale kryzys był...Wylot ulicy Mickiewicza na plac, widok na pętlę autobusową przy parku im. St.Żeromskiego.Ta sama pętla, niegdyś oblegana przez autobusy. Znaczna część przeniosła się albo do stacji metra Młociny, albo do Marymontu.Remontowany obecnie budynek z przedwojenną apteką, przed którym przez 27 lat przybyło wejście do metra.Budynek I kolonii WSM z kinem "Wisła". I komu przeszkadzał ten neon?Przedwojenny budynek ZUS z usługami na dole. Usługi są nadal: kebab z napisem, straszącym z odległości 20 km, oraz pusta klubokawiarnia, o którą wszyscy się bili a teraz nikt tam nie chodzi (przy tych cenach, szczerze mówiąc, nie dziwne - miło, smacznie, elegancko, ale można się zrujnować, zapewne za cenę kawy i ciastka w kebabowni można się najeść na 3 dni naprzód).

Zdjęcia z 1984, jak już wspomniałem, pochodzą z tygodnika "Stolica".

4 komentarze:

 1. Poza zmianami komunikacyjnymi (komu 520, 515, 303, 122 i E-1 tam przeszkadzało to nie wiem do dziś) to ubyło normalnych obiektów użyteczności a przybyło tych cholernych banków, kebabów i innego barachła. Dobrze, że EMPiK i Music Media (który jest dla mnie fenomenem) się tam jeszcze trzymają.

  OdpowiedzUsuń
 2. Może pamiętasz, że zupełnie niedawno (kilka lat temu) była awantura o ceny najmu lokali m.in. na Placu Wilsona. Niestety na nowe czynsze stać tylko banki, więc przyzwyczajaj się do tego widoku. I kto za to płaci..?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ikarusy, Ikarusy, Ikarusy... :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. miły to dla oka widok - plac Wilsona.
  No niestety zabankowienie jest straszne..

  OdpowiedzUsuń