8 sie 2011

Marszałkowska - lata trzydzieste


Znów zaczynamy od początku, czyli od placu Unii Lubelskiej, bo w tym właśnie miejscu ulica Marszałkowska rozpoczyna swój bieg. Na fotografii z 1933 roku stoi do nas tyłem pomnik Lotnika dłuta Edwarda Wittiga. Po wojnie został przesunięty (pomnik, nie Wittig) na Ochotę.Rok 1935 i widok z wysokości Nowogrodzkiej w stronę Alej Jerozolimskich. Po lewej stronie widać pozostałość po dworcu Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej Marconiego. Obecnie w tym miejscu znajduje się "patelnia", czyli plac przed wejściem do stacji metra Centrum.
Idziemy dalej. Nieparzysta strona Marszałkowskiej w kierunku skrzyżowania ze Złotą w okolicach 1930 roku. Tyle z tego zostało...
Gmach PKO na rogu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej przed 1939 rokiem. W tle majaczy sylwetka gmachu towarzystwa ubezpieczeń "Rossija", którego parter został dokomponowany do tzw "Domu pod sedesami".A tu miejsce, z którego wykonano poprzednią parę zdjęć. Kamieniczka na rogu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, niezbyt wielkomiejska, ustąpiła wejściu na stację metra Świętokrzyska.


Archiwalne fotografie Marszałkowskiej pochodzą z książki Stanisława Herbsta "Ulica Marszałkowska" (vide: źródła). Wszystkie nówki sztuki są z 2011 r.

1 komentarz:

  1. Fragment widocznego na pierwszym zdjęciu pomniku Lotnika wykorzystano w 1992 roku jako obelisk poświęcony pamięci Grenadierów. Znajduje się on na północno-wschodnim narożniku ul. Grenadierów i Al. Stanów Zjednoczonych. Miejsce to otrzymało nazwę Skwer 1. Dywizji Granadierów - Francja 1940. Kilka fragmentów znajduje się w parku im. płk. Jana Szypowskiego „Leśnika” przy ul. Grochowskiej. Od pewnego czasu szykuję wpis u siebie na ten temat.

    OdpowiedzUsuń