17 sie 2011

Kamienicobloki Mokotowa 1982-2011

Jako że trudno ustalić, co blokiem jest a co kamienicą, a budownictwo lat trzydziestych skutecznie uniemożliwia dokonanie takiego podziału, zamilczmy nad tym przez moment i kątem plujmy na wykonane niemal trzydzieści lat temu fotografie autorstwa Henryka Jurko.Ulica Skolimowska.Dom Wedla przy Puławskiej.Narożnik Puławskiej i Narbutta.Początek Opoczyńskiej, obecnie w remoncie.
A to już drobny bonusik dla tych, którzy z terenów zabudowanych pragną udać się w zieleń i pobiegać, wesoło wymachując rękawami od kaftana: Pole Mokotowskie AD 1980 i 2011.

Archiwalne zdjęcia pochodzą z wydanej w 1982 "Stolicy". Ich odpowiedniki zrobiłem w sierpniu 2011.

11 komentarzy:

 1. Kamienicoblok na rogu Skolimowskiej i Puławskiej na starym zdjęciu nie odbiegał zbytnio od kaienicobloku na rogu Skolimowskiej i Chocimskiej. Po opanierkowaniu wygląda, jak przerośnięty namiot cyrkowy.

  Kamienicoblok na rogu Narbutta i Opoczyńskiej (gdy nie jest w remoncie) jest całkiem ładnie (sumptem wspólnoty mieszkańców) podświetlony.

  Co do ostatniego budynku - faktycznie wygląda jak szpital.

  OdpowiedzUsuń
 2. Opanierkowanie czasem staram się zrozumieć, choć oczywiście potwornie zaburza i upraszcza bryłę... ale dlaczego do kolorowania opanierowanych budynków bierze się fan club Majtki Jeżowskiej?

  OdpowiedzUsuń
 3. Bo żarówiastość kojarzy się z bogactwami Zachodu, których większość Polaków wciąż jest spragniona.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czyściej jakby obecnie, i to główny plus. I tak sobie myślę, że fotograf z tamtych lat, jak zobaczył co mu "Stolica" wydrukowała to pewnie był bliski zrobienia se kuku...

  OdpowiedzUsuń
 5. To wszystko przez piosenkę: "więc chodź pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko"

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak nawiasem mówiąc, mógłby ktoś podać jakiś beznadziejny przykład ocieplenia styropianem, gdzie ciekawe szczegóły zostają zasłonięte przez panierkę?

  OdpowiedzUsuń
 7. Dodam tylko, że prośba jest stąd, iż samemu ciężko mi jest coś sobie przypomnieć, jak wcześniej dany budynek wyglądał ;). Z góry dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 8. Annonimie, proszę bardzo:
  http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=81303216&postcount=4223
  http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=81375350&postcount=4240
  Ale zanim otworzysz linki, nic nie pij i nie jedz przez pół godziny i usiądź.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tego właśnie potrzebowałem, dzięki ;)!

  OdpowiedzUsuń
 10. Teraz już można się napić?

  OdpowiedzUsuń
 11. Cudowne jest to zdjęcie Pola Mokotowskiego. Kolejny obrazek mojego dzieciństwa. Po za tym wszystko widać jak na dłoni.

  OdpowiedzUsuń