24 cze 2011

I znów z Krakowskiego migawek kilka

Ostatnimi czasy nie mogę jakoś patrzeć na zdjęcia rozwalonej Warszawy po 1945 i dlatego postanowiłem przemieszać je ze zdjęciami Warszawy odbudowanej, żeby nie było totalnego doła w kolejnych wpisach. Dziś znów krótko po Krakowskim.Perspektywa Trębackiej widziana z Krakowskiego Przedmieścia w kierunku Teatru Pniew..., przepraszam, Wielkiego. Lata 1972 i 2011.Zdjęcie górne to zniszczony podczas wojny kościół św. Krzyża. Zdjęcie dolne to ten sam kościół, z tym że już odbudowany, stan z 2011.Figura Chrystusa autorstwa Pruszyńskiego przed zniszczonym pałacem Staszica podczas wojny lub ustawiona po niej (zdjęcie niedatowane) oraz ten sam widok w 2011.Pałac Staszica i autobus w 1977 oraz w 2011 roku.

Źródłem zdjęć archiwalnych są różne numery pisma "Stolica".

7 komentarzy:

 1. Najbardziej podoba mi się stary Ikarus. Pamiętam jeszcze francuskie autobusy Chausson i Karosy i Jelcze:) Bylo minęło. Trochę za szybko!
  Pozdrowienia z Żoliborza

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie Pniewski nam Dom Dochodowy odbudował, nieprawdaż?:)

  OdpowiedzUsuń
 3. No i ostatnimi czasy przepięknie ozdobili pałac Staszica dwiema sterczynami ustawionymi symetrycznie po obu stronach koracjańskiej kopuły i wysyłającymi do naszych mózgów rakotwórcze fale.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pniewski to najładniej kamienicę Beyera odbudował.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hellyeah, kamienica Beyera jest niesamowicie odbudowana.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kapitalny blog! Że też nie dotarłem tutaj wcześniej :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ech te słupki-głupki na pierwszym współczesnym...

  OdpowiedzUsuń