8 maj 2011

Okólnik, Szczygla... 1982-2011 cz.2


Akademia Muzyczna na Okólnik.Ta sama ulica i Biblioteka Krasińskich.Ta sama ulica i kamienica niedaleko Ordynackiej.A do 1985 roku na skwerze nieopodal Szczyglej znajdował się pomnik Ignacego Jana Paderewskiego dłuta Michała Kamieńskiego, wykonany jeszcze przed wojną. Odsłonięcie zaplanowano w Parku Skaryszewskim na wrzesień 1939, więc trochę nie wyszło. Pomnik przechowano w kawałkach w celu uchronienia przed przetopieniem, po wojnie chwilowo krążył tu i ówdzie aż w 1978 dotarł na skwer za akademią muzyczną. A w 1985 roku przeniesiono go do Parku Ujazdowskiego. A na skwerze Wodiczki, bo tak się to miejsce nazywa, stoi teraz tylko klucz wiolinowy, niestety nie wiem czyjego autorstwa i z którego roku pochodzi. Może ktoś wie?

Ktoś wie a dokładniej - wie Er. Autorem rzeźby z 1978 jest Karol Tchorek. Dziękuję za info.

Ponownie źródłem zdjęć autorstwa Henryka Jurko jest "Stolica".

5 komentarzy:

 1. Ja-nie, za to uroczy był ten samotny Żuczek pod biblioteką :)

  OdpowiedzUsuń
 2. no proszę, kamienica na Okólniku odzyskała blask! a przynajmniej gzymsik i balkony.

  "Klucz Wiolinowy" odsłonięto 16.IX.1978, autorem jest Karol Tchorek, ten od tablic.

  OdpowiedzUsuń
 3. kamienica na rogu trafila w ręce prywatnego wlasciciela, tzn. ktoś b. bogaty po przodkach zza oceanu ją odzyskał, remontuje i są tam bardzo ładne apartamenty do wynajęcia za nieziemskie stawki. Dodam, ze spóldzielnia ładnie odnowiła też blok "dziennikarski" na Tamce 49 (róg Ordynackiej), ktory jest widoczny w rusztowaniach zza kamienicy. DZis rusztowania zdjete i blok wygląda jak nowy:-) Jego mieszkańcy przez dziesięciolecia mieli dość ponury widok na odrapaną ceglastą kamienicę, ale teraz jest pięknie i wręcz po parysku.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie ten klucz zawszeć się kojarzył jednak z syrenką. A w ogóle to nieźle mnie z początku zaskoczyła przmiana Paderewskiego w kluczosyrenkę :)

  Kamiencia miała szczęśćie, że się nią zainteresowano, nim ktoś stwierdził, że to ruina, która tylko przeszkadza.

  Dawny gmach Biblioteki Ordynacji Krasińskich wciąż za to stoi pusty i niewykorzystany...

  OdpowiedzUsuń
 5. No klucz faktycznie kształt podobny ma do syrenki, ale w syrenkowym cyklu na "Na zawsze Warszawa" raczej go nie umieszczę.

  OdpowiedzUsuń