10 kwi 2011

Plac Trzech Krzyży na przedwojennych zdjęciach

Skoro dziś 10 kwietnia, to może plac Trzech Krzyży, w końcu w kupie siła. Wpis ten robię na długo przed eventem rocznicowym, ale wierzę, że naród nie zawiedzie mnie na całej linii.

A co do samego placu: poniższe fotografie archiwalne nie są datowane, choć wiadomo że powstały przed 1939 rokiem. Nowe pochodzą z 2011. A za rok będzie koniec świata.Kamienica "Pod Gryfami" na rogu Brackiej i placu Trzech Krzyży, mieszcząca te dziwne lokale na SZ.


Wzmożony ruch na placu wczoraj i dziś.Początek Nowego Światu - widok w kierunku północnym.Narożnik placu i ulicy Książęcej.Z wysoka: wylot Wspólnej. Z niska: brak wylotu Wspólnej.


Stare fotografie znalazły się na papierze w albumie, zatytułowanym - jak się można domyślić - „Warszawa na starej fotografii” (vide: źródła).

5 komentarzy:

 1. Piękne archiwum naszego miasta!
  A ja byłem wczoraj na Krakowskim Przedmieściu i dziś tez będę:) Robię fotki i filmy:)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja nigdzie się z domu dziś nie ruszam, bo nie lubię tłumu.
  Plac Trzech Krzyży darzę sentymentem.

  OdpowiedzUsuń
 3. piękne zestawienie - ta stylowa latarnia i wiezienny mur banku ING. Na jednym zdjęciu niestety. Kto pozwolił na wybudowanie takiego koszmaru jak bank ING na najpiekniejszym placu Warszawy??? Architekt pewnie holenderski, bo u nich te "nowoczesne", ale tanie budynki tak wygladają - ponure, ceglane proste kloce. Wiem, bo mieszkam w Holandii. Tani projekt, duża łapówka. Bo przecież i Polacy i Holendrzy potrafią zaprojektować coś, co pasuje do stylowego otoczenia, a jest jednoczesnie nowoczesne.

  OdpowiedzUsuń
 4. To ja wolę wzmożony ruch wczoraj ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Te ostatnie dwa są powalające. Jaka różnica, przykro patrzeć.

  OdpowiedzUsuń