5 gru 2010

Staromiejski syf przedwojenny

Stare Miasto to, we współczesnym rozumieniu, taka część zabytkowa, z fajnymi starymi domkami, dokąd w wolny dzień chodzi się pospacerować (podjeżdżając jak najbliżej samochodem). Na Starym Mieście z zasady jest elegancko i panuje atmosfera przyjazna dla turystów. Gdyby jacyś przyjechali przed wojną, chyba nie byliby tak zachwyceni...To jest widok Rynku Starego Miasta przed 1939 rokiem. No i w 2010...A teraz zróbmy to, co można zrobić najgorszego zbliżenie: dwie narożne kamienice przy Zapiecku, w tym ta, którą w dwudziestoleciu międzywojennym udekorowała malowidłami Zofia Stryjeńska. Tu na fotografii sprzed 1920 r oraz w wersji AD 2010.I jeszcze kamienica przy Nowomiejskiej 7 - nie byłem w stanie wykonać zdjęcia z tej samej lokalizacji, ale to ta sama. Właściwie to chyba tylko tu tego syfu za bardzo nie widać (choć może celowo nie sfotografowano dołu i chodnika). Budynek widziany przed 1939 i w 2010 r.

Staromiejski syf na fotografiach papierowych znajduje się w książce "Architektura mieszkaniowa Warszawy" (vide: źródła).

4 komentarze:

 1. no, warto o tym pamiętać gdy się tak zachwycamy przedwojenną Warszawą. Że i ona miała różne oblicza.
  Fajny zestaw zdjęć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy ja dobrze widzę? Wieżyczka kościoła przekręcona o 45 stopni? O_o

  OdpowiedzUsuń
 3. WOW! Faktycznie! Ale masz oko!:D

  OdpowiedzUsuń
 4. Super zdjęcia Warszawy - fajnie sie to oglada jak bylo kiedys. Dobrze znane okolice w przeszlosci. To jakby sie cofnac w czasie. SUPER !!!

  OdpowiedzUsuń