12 wrz 2010

Nowy Świat 70/80


Gmach KC/Giełdy pewnie gdzieś w latach siedemdziesiątych a na pewno przed 1985 rokiem oraz w 2010. Na nowym zdjęciu zwraca uwagę elegancka reklama reklam (kliknąć w celu powiększenia), umieszczona po prawej stronie zdjęcia na dachu budynku.
Nie mogłem zrobić tego zdjęcia pod dokładnie takim samym kątem, jak oryginał, gdyż kierowcy, jadący placem Trzech Krzyży, mieli spore obiekcje co do mojego wychodzenia na środek jezdni. Niemniej, chodzi o to, że na górze i na dole mamy kamienice, rozpoczynające parzystą stronę Nowego Światu, odpowiednio: przed 1985 rokiem oraz w 2010. Pewnie nawet sporo przed 1985, ale tak piszę, bo w tym roku wydano album z owymi zdjęciami.A to już okolice 1977 roku i Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, który stał się w obecnych czasach "Megastorem". Należy pamiętać, że w latach 90 w tym miejscu nie było żadnego Empiku, tylko siedziba IBM.A to jakieś lata siedemdziesiąte (jak nie lepiej) i jeszcze raz gmach KC PZPR, sfotografowany z góry trzydzieści lat temu z okładem oraz z dołu w 2010.


Dwa pierwsze zdjęcia archiwalne pochodzą z albumu "Warszawa", wydanego w 1985 roku a dwa kolejne z albumu "Warszawa - od wyzwolenia do naszych dni", wydanego w 1977 (vide: źródła). Nie są to raczej dokładne lata, w których powstały zdjęcia, co widać szczególnie po pojazdach na nich.

1 komentarz:

  1. Na pierwszym efektowne Mirafori, a także zgrabny kwartet w kolorze czerwonym (samochód, światło, słup i w końcu oczywiście flaga).

    OdpowiedzUsuń