2 wrz 2010

Mokotowska IV

Od razu informuję iż chwilowy przestój w wyświetlaniu obrazków wywołany jest poprzez jakąś konserwację serwisu Tiny Pic, ale mam nadzieję, że wkrótce będzie wsio w pariadkie. Tylko spokój może nas uratować.


Kamienica przy Mokotowskiej 43 w 1938 roku (narożnik po prawej to nieistniejący budynek na rogu Mokotowskiej i Chopina) oraz w 2o1o.
Skład mebli A. Luśniaka przy Mokotowskiej 44 w roku 1938 oraz to samo miejsce w 2010 (akurat był remont ulicy; czerwono-biały szlaban nie należy do stałej ekspozycji).
Kamienica nr 45 na rogu Mokotowskiej i Pięknej w latach 1938 i 2010.Dom przy Mokotowskiej 46 w1938 oraz tymczasowa wersja z małą architekturą w barwach biało-niebieskich z 2010 r.
Kamienica, sklonowana w Warszawie wiele razy (znaczy, jest tego sporo, ale nie wiem, która była pierwsza), przy Mokotowskiej 46a w 1938 roku oraz w 2010.Zdjęcia archiwalne pochodzą ze stosownego tomu "Atlasu dawnej architektury ulic i placów Warszawy" (vide: źródła).

9 komentarzy:

 1. Jak mieszkałam na Litewskiej to często tam bywałam.A i fajna kawiarenka tam była.
  hanula1950

  OdpowiedzUsuń
 2. fajna jest ta architektura "nowoczesna" tuż sprzed wojny. Duze mieszkania, ładne rozkłady, solidna budowa.

  OdpowiedzUsuń
 3. 3 para. Coś mi się nie zgadza, sprawdzam na powiększeniu.... ktoś/coś urwało górny prawy róg będący półkolistym oknem ozdobiony(plus inne ozdoby) i wstawiło coś dziwnego wielkości zwykłego okna. Wychodzi na to,że ten kawałek musiał być zniszczony podczas wojny a odbudowany ciut inaczej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fakt, tam była taka sama ozdoba jak na środku.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie jest źle, brudne to tylko straszliwie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak Lavinko, dokładnie ta część kamienicy została zniszczona we wrześniu 1939 bombą niemiecką.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam

  Mieszkam na Mokotowskiej 46a , dzięki serdeczne że ktoś znalazł stare zdjęcie owej kamienicy. Nie zdradzę gdzie ,ale widzę swoje okno. Nie dawno jakieś 12 lat temu wymieniałem na plastik. Do owego czasu wymiany sam otwierałem te drewniane okna ,tak jak na zdjęciu. Pozdrawiam wszystkich szanujących stare kamienice. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. szanuje stare kamienice, ale okna drewniane wymienił na plastik. fuck logic.

   Usuń
 8. Stare kamienice jednak mają swój niepowtarzalny urok. Szkoda tylko, że wiele z nich już niestety nie istnieje :( Mam nadzieję, że władze Warszawy zajmą się restauracją tych obiektów, które jeszcze istnieją, ratując w ten sposób chociaż fragment historii. Serdecznie pozdrawiam :)

  przeczytaj więcej

  OdpowiedzUsuń