9 wrz 2010

Krakowskie Przedmieście 1976-2010 (1)
Plac Zamkowy w stosunku do stanu sprzed 34 lat został zubożony o sznur samochodów, zaparkowanych wzdłuż rzędu kamienic. Jest to zapewne wielka strata dla lokalnego krajobrazu a kamienicznicy nie mogą do dziś odżałować smrodu spalin i czarnego osadu na elewacjach budynków.

Wieczni studenci z 1976 chyba już zdołali zrobić magistra, bo wymiotło ich wszystkich spod uniwersyteckich budowli.Tu, przed bramą UW, życie studenckie także zamarło. Ale, ale, przecież to wakacje... nic dziwnego. We wrześniu znów zbierze się tłum na sesję poprawkową.


Fotograf "Stolicy", Jacek Sielski, uwiecznił Krakowskie Przedmieście pewnego słonecznego dnia w 1976 roku a ja - także słonecznego dnia w sierpniu 2010.

7 komentarzy:

 1. Zauważ,że w bramie UW przywrócono rzeźby w niszach. BTW może ktoś wie, dlaczego były tam aż trzy zakazy wjazdu?

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, tak, zauważyłem. A zakazy wjazdu... hmmm
  najniższy - dla wózków dziecięcych
  środkowy - dla Fiatów 126p
  najwyższy - dla normalnych samochodów
  ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam, że brama UW jest bardzo ładna i mi się podoba. A co do Placu Zamkowego to szkoda, że dzisiaj takie motoryzacyjne klasyki nie stoją.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzadko "dziś" jest coś lepiej, ale Plac bez samochodów jest przyjemniejszy od tego "wczoraj";-)
  a co do UW, racja, miedzy październikiem a poczatkiem czerwca w "godzinach szczytu" naprawde nie można mówic by tu było pusto.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie cieszy nie tylko zniknięcie z placu samochodów, ale również fakt, że wywalono te obleśne latarnie, powstałe za PRL. Nie lubiłem ich nigdy.

  OdpowiedzUsuń
 6. co do zdania kamieniczników, to są podzielone. W latach siedemdziesiatych było o wiele mniej samochodów, a jednak wygodnie było móc go sobie zaparkować pod samym domem. Teraz mieszkańcy Srodmiescia nie mogą postawić samochodu pod domem, a mieszkancy Starówki czy traktu w ogole mają b. utrudniony dostęp do domów. Nie mowiac o gosciach czy klientach. Tragedia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Co do bramy UW - Jeszcze jedna ważna zmiana - zmieniono orla. Nie tylko dodano mu koronę, ale przywrócono oryginalny"krój".

  Co do samochodów na Starówce. Proponuję obecnie remontowane piwnice kamienic na Rynku przeznaczyć na parking podziemny. I Arkady Kubickiego też.

  OdpowiedzUsuń