1 sie 2010

Ulica Leszno na przestrzeni dziejów


Kościół na Lesznie pod nr 32 (obecnie ten fragment to Aleja Świer... ups, Solidarności 80) wraz z istniejącą przed wojną pierzeją na pocztówce z początku XXw oraz w 2010, bez pierzei, za to cofnięty. Z okazji zbliżającego się półwiecza od przesunięcia w głąb ulicy kościołowi zafundowano jakże efektowną operację plastyczną, polegającą na pomalowaniu go farbą, kojarzącą się z rozwolnieniem. Całe lata, gdy był jasnobeżowy/kremowy, wyglądał dostojnie i był smukły. A teraz lepiej nie mówić.
Kamienica Jacobsona w Alei Solidarności, która była kiedyś Lesznem. Foto stare: 1934, foto nowe: 2010.
Przed wojną - a i jak widać, jeszcze podczas niej (zdjęcie archiwalne pochodzi z 1940r.) - przy Lesznie mieściła się fabryka Rentela, produkująca powozy. Obecnie mieści się tam śliczny budynek, należący do architektury powojennej wielorodzinnej (zdj.2010).
To jeszcze jeden rzucik na fabrykę Rentela, tym razem widać zniszczenia powojenne (fot.1948). Na fotografii z 2010 po prawej stronie widoczna jest zachowana sąsiadująca kamienica, acz w nowej wersji już bez balkonu. Inna sprawa, że kto chciałby mieć balkon na ulicę...Charakterystyczny budyneczek po lewej stronie, ten z tympanonem, to Dom Dysydentów, niegdyś na Lesznie a obecnie w Al. Solidarności. Wskazuję na niego jako na jeden z niewielu łączników teraźniejszości z przeszłością, jeśli chodzi o porównanie fotografii z 1870 i 2010 roku.Zdjęcia archiwalne Leszna pochodzą z książki Marka i Ireny Kwiatkowskich "Historia Warszawy XVII- XX w." (vide: źródła). Samą ulicę Leszno można już było oglądać na przykład tutaj.

1 komentarz:

  1. Na tej ulicy rzadko bywam. Najczęściej przejazdem. W formie pieszej byłem tu... hm... Dwa razy, może trzy. Ulica Leszno kojarzy mi się z firmą Sony Ericsson, bo na tejże ulicy znajduje się sklep SE.

    OdpowiedzUsuń