24 sie 2010

Mokotowska III


W trzeciej części spaceru po Mokotowskiej kontynuujemy obserwację zmian, jakie zaszły na tej ulicy na przestrzeni dziejów. Mimo, iż poprzednio doszliśmy do Chopina, rzućmy za siebie okiem na plac Zbawiciela a konkretnie na pierzeję Mokotowskiej, sąsiadującą z kościołem, czyli nieparzystą jej stronę. Fotografie pochodzą z lat 1941 i 2010.
A teraz wracamy w rejony Chopina i Pięknej. O ile ten kawałek po prawej nadal stoi (będzie go można obejrzeć w całej okazałości w jednym z przyszłych odcinków), to budynek z numerem 34, sfotografowany w 1941, zamienił się w skwerek...
W 1938 roku powstało zdjęcie tego narożnika Mokotowskiej z piękną (kiedyś się tu pojawiło przy innej okazji - staram się nie powtarzać zdjęć, ale chyba jakoś powtórkę jednego da się przeżyć). Kamienica pod adresem 38 a nie istnieje i na jej miejscu właściwie częściowo też nic, bo narożnikiem jest chodnik.
Budynek pod adresem Mokotowska 40 ocalał z wojennej pożogi, ale nie udało mu się przetrwać w formie oryginalnej, co można stwierdzić, porównując fotografie z lat 1938 i 2010.Szczęścia nie miała za to kamienica pod numerem 42 (fot. 1938), Po wonie na jej miejscu stanął blok, widoczny na zdjęciu z 2010.


Źródłem zdjęć archiwalnych jest ponownie "Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy". Ulica Mokotowska powróci wkrótce.

2 komentarze:

  1. Straszliwie pocięta historią ta Mokotowska nasza...

    OdpowiedzUsuń
  2. Wczoraj tam byłam. Lubię Plac Zbawiciela i jego okolice.
    hanula1950

    OdpowiedzUsuń