22 sie 2010

Mokotowska I

Spacer po Mokotowskiej jest spacerem dość długim, zatem rozbiłem go na ileś tam odcinków. Ile ich będzie, sam nie wiem, bo na dzień dzisiejszy spacer jest jeszcze niekompletny. Ale od początku.
Przy Mokotowskiej 6 (a nie 2/4, jak opisano w źródle) stoi była szkoła Wawelberga i Rotwanda (zdjęcie z 1897). Obecnie nie da się wykonać zdjęcia pod tym samym kątem (2010) - budynek przerobiono, dodając rzeźby na froncie. Dziękuję Hrabiemu Piotrowi za zwrócenie uwagi na pomyłkę.Przejazd bramny przy Mokotowskiej 8 w 1975 i 2010 roku. Nowe zdjęcie robiłem przez szybę, ale jakoś tam wyszło i nawet stylowa budka odźwiernego została uchwycona.Mokotowska 12 to słynna i sensacyjna Kamienica Metodystów, nieco wykastrowana po wojnie, że się tak nieparlamentarnie wyrażę. Tu dekoracja ceramiczna w 1945 roku oraz to, co z niej zostało w 2010.To "Metodyści" widziani z placu Zbawiciela w 1941 i 2010 r.A tu trochę wcześniej, bo w 1937. No i w 2010.


Przygotowując wpis, skorzystałem z "Atlasu dawnej architektury ulic i placów Warszawy" (vide: źródła).

7 komentarzy:

 1. Marcinie - okropny błąd!

  Budynek z pierwszego zdjęcia stoi do dziś i ma się świetnie. No, prawie świetniw - przebudowano go na modłę socrealistyczną. To ten z dwoma posągami po bokach wejścia, którego narożnik widać na Twoim zdjęciu.

  Za karę musisz do końca sierpnia dodać co najmniej 15 zagadek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Yyyyy to ten? A on nie ma adresu Mokotowska 6?

  OdpowiedzUsuń
 3. Tzn ja wiem że adres nic nie znaczy, ale z mapki w atlasie wynikało, że w miejscu 2-4 przebiega obecnie jezdnia. Cóż, pójdę i sfocę znów, dzięki.

  A zagadki będę dodawać, jak będą rozgadywane, nie ma sprawy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przesyłam Ci "skan" z książki Robera Marcinkowskiego "Ilustrowany Atlas Dawnej Warszawy" - niemal tak pomocnej, jak Ortofotomapa, do której nie chcesz się przekonać, a byłaby dla Ciebie wielką pomocą.
  http://img839.imageshack.us/img839/8561/img1087i.jpg

  OdpowiedzUsuń
 5. Aha, czyli to numer 6 - dzięki. Ta sama mapa w wersji cz/b jest na końcu atlasu Zielińskiego, tylko że pod zdjęciem był podpis 2-4 a te posesje, jak widać na mapie, zajęła ulica. Stąd mój wniosek, że budynku niet i nawet mi przez myśl nie przeszedł ten z figurami. Dziś będę na mieście, to dofocę.

  OdpowiedzUsuń