10 sie 2010

Aleja Solidarności po stronie praskiej


Liceum im. Władysława IV przed wojną i w 2010 r.Kościół św. Floriana przed 1939 rokiem, jeszcze długo przed dostawieniem do niego kuriozalnej figury, będącej podobno wyobrażeniem księdza Skorupki, a przypominającej raczej uciekiniera z domu wariatów.
Wejście do Parku Praskiego w okresie międzywojennym i obecnie. Ech, kiedyś to były wejścia...

Zdjęcia przedwojenne pochodzą z praskiego tomu "Korzeni miasta" (vide: źródła).

7 komentarzy:

 1. O, nie znałam tej bramy. Choć to co jest teraz nadal bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mogę sobie teraz dokładnie przypomnieć, ale coś mi się kojarzy, że obok tej bramy był chyba jeszcze budynek, w którym aktorzy warszawscy (nie tylko) urządzali przedstawienia teatralne dla mieszkańców Pragi za symboliczne kwoty, a młodzież szkolna wchodziła za darmo.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pełna nazwa - kościół p/w św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Taka ciekawostka - Niemcy, wycofując się z Pragi planowali zburzenie kościoła oraz sąsiedniego szpitala (Szpital Praski). Ze względu na masywną konstrukcję murów kościelnych musieli użyć większej ilości ładunków wybuchowych. I właśnie dzięki temu ocalał szpital. Dodam jeszcze tylko, że zachowały się w stanie nienaruszonym figury patronów, po stronie wschodniej - św. Michał, po stronie zachodniej - św. Florian (obie figury znajdowały się na zewnętrznych stronach ścian). Stoją na swoich miejscach do chwili obecnej.

  OdpowiedzUsuń
 4. No, brama rzeczywiście czadowa;-)
  I ciekawe to co pisze Wisien.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wisien, dzięki za informacje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam,
  wspomniany budynek obok kunsztownego wejścia do Parku Praskiego, to Dom Żołnierza/Dom kultury, gdzie wyświetlano filmy i odbywały się przedstawienia teatralne. Spłonął w 1939 roku.

  OdpowiedzUsuń
 7. Marcinie, czy dysponujesz może starymi zdjęciami
  1. Szpitala Praskiego, zwłaszcza z tylnej strony;
  2. Kaplicy tymczasowej przy Floriańskiej 3, używanej do czasu odbudowy kościoła?

  OdpowiedzUsuń