12 maj 2010

Stare Miasto 1984-2010


Syrenka Konstantego Hegla (1855) w jednym ze swoich kilku miejsc zamieszkania, czyli na Baszcie Marszałkowskiej murów staromiejskich. Rzeźba była wielokrotnie dewastowana, wobec czego z czasem przeniesiono ją na Rynek Starego Miasta, obłożono monitoringiem i tamże została zdewastowana ponownie.Perspektywa ulicy Brzozowej. W tle starszego zdjęcia kościół Sakramentek na Rynku Nowego Miasta. Na nowszej fotografii widać tylko samą górę, bo teren nieco zarósł zielenią.Ulica Piwna u zbiegu z Wąskim Dunajem. Nie mogę się jakoś przyzwyczaić do żarówiastych reklam i napisów na sklepach.
To chyba wiadomo, co. Jak widać, przez ćwierć wieku znacznej zmianie na Placu Zamkowym uległa pogoda.Baszta Rycerska na Podwalu.


Fotografie archaiczne, przepraszam, archiwalne, pochodzą z wydanego w 1984 roku albumu "Warszawa - portret miasta" (patrz: źródła). Nowe zdjęcia powstały w maju 2010.

2 komentarze:

  1. No co Ty! Na placu zamkowym nie ma juz kultowego postoju taksowek... kiedys stalismy z rodzina ponad godzine w kolejce(szybciej byloby na piechote na zoliborz,ale bylismy po wakacjach z tobolami...)

    OdpowiedzUsuń
  2. Postój był, nawet wystąpił w filmie, ale jeszcze na starym zdjęciu z placu są jamniki - sześciodrzwiowe coupe z dużego Fiata - miodzio! (jeden z nich też wystąpił w filmie - "Rodzina Leśniewskich")

    OdpowiedzUsuń