2 kwi 2010

Mariensztat 60 lat temu


Mariensztat, złośliwie nazywany socjalistycznym suplementem do Starówki, wiele różni się od tego sprzed wojny (o tym kiedy indziej). To skromne osiedle przeszło pod koniec lat czterdziestych XXw. gruntowną reorganizację i w pewnym sensie zostało zbudowane od nowa, jako osiedle przodowników pracy.


Przedszkole przy ulicy Sowiej, zdobione rzeźbami Jerzego Jarnuszkiewicza (autora m.in. pomnika Małego Powstańca oraz rzeźb w hallu schodów ruchomych trasy W-Z). Fotografia górna pochodzi z czasu powstania budynku (czyli daty powstania całego nowego Mariensztatu, 1948-9), dolna z 2010 r.
Nie mogłem - mimo wielokrotnych prób - zlokalizować miejsca, z którego w 1949 sfotografowano ludzi, siedzących na ławkach. Tam, gdzie prawdopodobnie stała ławeczka, rosną teraz jakieś krzaki. Zrobiłem więc zdjęcie nieco dalej w prawo. Widok właściwie ten sam, tylko przez te sześćdziesiąt lat nieco zarośnięty.
A to ulica Bednarska w okolicach 1950 roku oraz w 2010. Bez tych znaków chyba trochę lepiej wyglądała.


Archiwalne zdjęcia Mariensztatu pochodzą z albumu "Warszawa - portret miasta" (vide: źródła).

8 komentarzy:

 1. Chyba jedna z najbardziej udanych 'budów socjalizmu', i do tego z mało poprawnie polityczną (wtedy) nazwą :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastyczny jest Mariensztat i bardzo podobają mi się staree zdjęcia tego miejsca. Dziś troche zaniedbany, mimo że jest juz zabytkiem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi się wydaje, że to zdjęcie zrobiono z miejsca gdzie teraz stoi płot. Na górze skarpy dokąd prowadzą wąskie schodki.

  OdpowiedzUsuń
 4. @Schwefel - wiem, tam często siaduje różnego typu młodzież i konsumuje alkohol. Nawet się tam wdrapałem, ale kompletnie nic nie było widać - gałęzie drzew, które rozrosły się przez lata, skutecznie blokują widok. Konsumentom trunków, jak się domyślam, jest to nawet na rękę.

  OdpowiedzUsuń
 5. chodzilam do tego przedszkola.

  OdpowiedzUsuń
 6. Co do drugiej pray zdjęć - ten niski murek jest teraz podmurówką pod płot kościelny, wiec te dwie urocze przodowniczki siedziały na terenie kościoła św. Anny.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zdjęcie z ostatniej pary zrobiono po 1960 roku, jako że widoczny na nim jest Peugeot 404, model 1960.

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam. Zapraszam wszystkich moich Przyjaciół do odwiedzenia i (być może zapisania) mojej, facebook`owej strony.
  Pozdrawiam, Mariensztat :)

  PS.
  Aby łatwiej było trafić zamieszczam link:
  http://www.facebook.com/pages/ Mariensztat/120827904618547?v= app_2347471856&ref=sgm#!/pages/ Mariensztat/120827904618547?r ef=sgm

  OdpowiedzUsuń