28 lut 2010

Sielce i okolice


Pałacyk przy Nabielaka 4, będący obecnie rezydencją ambasadora Słowacji. Stan z 1980 i 2010.
Jeszcze długo po wojnie ulica Nabielaka zachowała inny charakter od tego, z jakim kojarzona jest dziś. Fotografia archiwalna pochodzi z lat siedemdziesiątych XXw. i widać na niej jeszcze nie tylko inne domy mieszkalne, ale i stojący do tamtej pory zakład paralityków, na miejscu którego obecnie znajduje się "Uniwersus", swego czasu nowoczesna księgarnia samoobsługowa.
Kościół Św. Kazimierza na Chełmskiej z wysoka w latach 30. XXw. i z niska w 2010.Ulica Stępińska wyglądała w 1911 roku nieco inaczej niż 99 lat później...


Archiwalne zdjęcia pochodzą z "Korzeni miasta" i "Historii Warszawy XVII-XX w." (vide: źródła).

7 komentarzy:

 1. Kościół po otynkowaniu już nie ten...

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że kontynuujesz temat Sielecki! Tyle fajnych budynków tam rozwalili, szkoda! Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki Tobie poznaję dzielnicę, w której nigdy nie byłam .
  hanula1950

  OdpowiedzUsuń
 4. Więcej nt. tego uroczego zakątka Mokotowa można znaleźć na portalu mieszkańców i miłośników Sielc pod adresem: www.sielce.waw.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam!
  Druga para zdjęć/porównanie jest niestety źle przyporządkowane.
  Na pierwszym zdjęciu faktycznie widać Schronisko św. Władysława dla Paralityków wraz z sąsiadującą kamienica oraz zabudowaniami jednak widoczna na fotografii ulica to obecna Sułkowicka.
  Na drugim zdjęciu widać zaś sąsiednią ulicę Nabielaka, której zabudowania są także przedwojenne i nie zmieniły się tak bardzo od czasów wojennych jak miejsce po schronisku dla paralityków.
  Dla zainteresowanych tym obszarem polecam wątek: http://www.sielce.waw.pl/forum/ulica-belwederska-t318.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za informacje. Niestety, często spotykam się ze źle opisanymi źródłami i nie mam aż tak wielkiej wiedzy, by odkryć niepoprawności. Takie uwagi są bardzo przydatne.

  OdpowiedzUsuń