26 sie 2009

Mokotowskie domy - lata międzywojenne


Aleja Szucha, dom nr 16.Kamienice przy Placu Unii Lubelskiej pomiędzy Marszałkowską i Aleją Szucha. Niestety, elewacja narożnego budynku została prawie całkowicie pozbawiona ozdób (w stosunku do stanu sprzed wojny).Szpital Elżbietanek na ulicy Tynieckiej.Modernistyczna willa na Chocimskiej 8 -przetrwała wojnę, ale po wojnie przekształcona została w potworny klocek, coś jak siedziba GS na głębokiej prowincji. Wstyd.Blok przy Willowej 8/10.


Wszystkie zdjęcia archiwalne pochodzą z cyklu "Warszawa nieodbudowana" Jerzego S. Majewskiego (vide: źródła) i zostały wykonane w okresie międzywojennym. Zdjęcia przedstawiające stan obecny obiektów zrobiłem w 2009 r.

7 komentarzy:

 1. Bosz, jak zmarnowali piękny modernizm :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 3. dom przy willowej nr 7 w rzeczywistosci byl od
  przed wojny do dnia dzisiejszego oznaczony nr
  8/10. nr 7 jest na przeciw i byla tam placowka gestapo w czasie wojny, ta czesc mokotowa zachowala sie w niezlym stanie bo za okupacji mieszkali tam niemcy.

  OdpowiedzUsuń
 4. No właśnie też mnie zastanowiło, że obecny adres to 8/10, ale myślałem, że po wojnie może pozmieniali numerację czy co - kierowałem się podpisem spod zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Słuchaj no Marcin! Mieszkam na ulicy willowej 8/10 i nie zgadzam się co do nazwania go blokiem. Wybudował ją w 1930 roku dyrektor narodowego banku rolnego (oddziału w Warszawie). W czasie wojny mieszkali tam gestapowcy. Cudem przetrwał prl (jego mieszkania nie zostały podzielone i obecnie mają po 150m2. Pamiętaj - nie jest blokiem tylko KAMIENICĄ! Jasne?!

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy - kwestia nazewnictwa może i z mojej strony nie jest precyzyjna, natomiast z powodu tonu komentarza pozwolę sobie nie ustosunkować się.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy są jakieś zdjęcia kamienicy przy ulicy Chocimskiej 11? Rok temu kupiłem tam mieszkanie i od czasu do czasu szukam różnych informacji na jej temat. Czy ma Pan jakieś źródła, w których mógłbym poznać historię tego budynku?

  OdpowiedzUsuń